BONSAI MERKLÍN 2014
Letos se již po jedenácté uskutečnila výstava Bonsai Merklín na zámku Merklín u Přeštic. Již tradičně se zde po roce scházejí nadšenci kolem této překrásné tradiční japonské disciplíny, aby se pokochali novými přírůstky a společně besedovali nad uběhlými a nadcházejícími událostmi v "bonsaj světě".
Historie celé akce jejíž organizátory jsou pan Karel Vošahlík s dcerou Zdeňkou Noskovou z Merklína sahá poměrně daleko do minulosti. Pan Vošahlík sám pěstuje bonsaje a dlouho ho trápil fakt, že různá setkání bonsajistů, kde bylo možno své stromky ukázat, byla finančně poměrně značně náročnou záležitostí. Spolu s dcerou tedy dali dohromady myšlenku na uspořádání výstavy pro pěstitele z okolí, pro které by jediným nákladem byla doprava stromků na místo konání. To nemohlo být nikde jinde, než v rodném Merklíně s využitím prostor tamního zámečku, jehož součástí je malé nádvoří a krásná zahrada s kašnou uprostřed. Tuto myšlenku se podařilo uskutečnit a výstavka se setkala s kladným ohlasem nejen u pěstitelů, ale také u prvních návštěvníků. Postupem času se počet účastníků rozšířil o lidi z celé ČR i mimo ni a Bonsai Merklín se tak stala mezinárodní událostí, ve světě bonsají poměrně velkého významu. O serióznosti celé akce vypovídá také fakt, že se poslední 4 ročníky konaly pod záštitou Velvyslanectví Japonska a hejtmana Plzeňského kraje.
Bohatý doprovodný program je po letech již samozřejmostí a pro návštěvníky představuje možnost nevšedních zážitků a spoustu nových poznatků v oblasti japonské kultury. Tento sestává zpravidla z ukázek bojových umění, výstavy japonských kaprů Koi, přednášek o bonsajích a jejich pěstování či tvarování, stánků s občerstvením, prodejních stánků bonsají a náčiní na jejich pěstění, orchidejí, nejen japonského čaje a workshopy na téma tvarování bonsají, skládání origami, psaní kaligrafie a dalších zajímavostí. Samotná výstava probíhá o víkendu, přičemž v pátek večer se koná slavnostní zahájení výstavy přestřižením pásky s následnými ukázkami pro vážené hosty a rautem pro všechny participanty. V pátek ráno se tedy z klidného zámečku stane mraveniště, kde desítky lidí uklízejí, sekají trávu na nádvoří a v parku, aranžují výzdobu, připravují stojany pro suiseki, staví stany, rozkládají stoly, vybalují zboží, rozmisťují stromy a vůbec připravují celé místo na oficiální zahájení a následný příjezd stovek nadšenců, zvědavců, pěstitelů, obdivovatelů a návštěvníků ze všech koutů České Republiky. Výstava si klade za cíl především představit široké veřejnosti podstatu bonsají - tvarování stromků za účelem vytvoření co nejkrásnějšího uměleckého díla spojením živého stromku a lidské představivosti, dovednosti a estetického cítění.
S narůstajícím zájmem vystavovatelů roste také počet vystavovaných stromů, (letos činil 100 kusů) a doplňkových akcí. Kromě již pravidelné expozice suiseki (přírodní kameny - kolem 70 kusů ) byl letošní rok prvním ročníkem doplněným o prodejní výstavu japonských svitkových obrazů kakejiku (japonska-kaligrafie.cz), přednášky o japonském meči a jeho výrobě (Pavel Bolf), ukázku japonské lukostřelby (Marek Müller), sochaření motorovou pilou (Martin Komárek), či ukázku sekacích testů japonským mečem zvaných Tameshigiri (Jan Beneš). Konaly se také meditační chvilky (Michaela Lusílija Nováková) a celou akci průběžně doplňovaly hluboké zvuky didgeridoo a flétny (Josef Šponiar). Pro děti zde byl skákací hrad. Program tímto výčtem zdaleka nekončí, na celý se mužete podívat zde - https://www.bonsaimerklin.cz/news/bonsai-merklin-2014-program. Letošní výstava byla vyjímečná také tím, že pan velvyslanec spolu s manželkou prvně poctil organizátory svou přítomností. Přestřižením pásky ji pak slavnostně zahájil, vyjádřil svůj obdiv nad vystavenými exponáty a během slavnostní řeči popřál celé akci mnoho úspěchů. Jako účastník jsem na této akci byl prvním rokem a musím říci, že podle reakcí lidí se akce více než povedla. Lidé přijíždějící na výstavu byly mnohdy opravdu zdaleka a i místní, kteří přisli po svých, zde strávili celý den, protože opravdu bylo na co koukat a počasí nám přálo.
Za jedenáct let se mezi účastníky vytvořila přátelská pouta a pro všechny zůčastněné se jedná o přátelské shledání, na které se celý rok těší. Bylo mi ctí se na takové akci podílet a přispět tak k dobré náladě a celkovému výsledku a moc mě potěšilo, že i přes můj mladý věk mě komunita těchto "starých známých" a velmi přívětivých lidí v průběhu víkendu vzala mezi sebe a při nedělním balení a odjezdu všech přítomných jsem měl pocit, jako kdybych se loučil s kamarády, které již nějakou dobu znám.
Těším se na další ročník, na spolupráci při chystání všeho potřebného, na setkání s těmito skvělými lidmi a na báječný víkend plný pohody a radosti!