JAPONSKÉ SVITKY VŠEOBECNĚ



Co jsou japonské závěsné svitky?

Závěsné svitky jsou v japonštině všeobecně známy jako kakemono, což může být přeloženo jako "závěsný objekt". Obvykle se používají k vystavení kaligrafií nebo sumi-e (stínová tušová (inkoust) malba) a jsou obvykle zavěšeny ve výklenku zvaným tokonoma (výklenek pro vystavení).

Stručná historie japonských závěsných svitků

Říká se, že myšlenka připevnit kaligrafii nebo malbu na závěsný svitek vznikla za dob čínské dinastie T'ang v sedmém až devátém století. První závěsné svitky pravděpodobně vznikly od podobných svitků suter, které mohou být z důvodu přenositelnosti srolovány. Závěsné svitky poprvé přišly do Japonska v periodě Heian. Během éry Kamakura se stali součástí japonské společnosti a během éry Muromachi byly spojeny s čajovým obřadem. Jejich původní časté vystavování v chrámech znamenalo těsné spojení s Buddhistickými skripty. Nicméně, během let se začali vyzdvihovat více pro své estetické kvality jako umělecká díla jako taková.

Z čeho jsou japonské závěsné svitky vyrobeny?

Horní příčka (hyoumoku)

Druhý konec svitku je tvořen horní příčkou, která umožňuje pověšení svitku za provázek připevněným zpravidla ke každému z jejích konců.

Vystužtení (hyousou)

Podkladové vystužení z látky či washi (japonský papír) tvoří základ každého závěsného svitku a je základem, na který se pojí středové dílo (honshi) and ostatní dekorativní části.

Dílo (honshi)

Montáž (heri)

Heri je tkanina, která rámuje všechny čtyři strany díla. Je o něco horší kvality nežli ohraničení ichimoji. Heri je ve spodní části obvykle dvakrát vyšší než horní ichimoji a heri v horní části je většinou dvakrát vyšši nežli to spodní.

Ohraničení (ichimoji)

Jedná se o úzké proužky kvalitního brokátu lemujících horní a spodní okraj středového díla; horní ohraničení bývá obvykle dvakrát širší nežli to spodní .

Spodní příčka (jiku)

Krom kakemono je dalším japonským slovem pro závěsný svitek kakejiku. Tak jako u kakemono, první znak kanji tohoto slova znamená "viset", ale druhý znak jiku (doslovně "osa") se v tomto případě vztahuje ke spodní příčce, okolo které může být svitek před uskladněním srolován. Při zavěšení je tato spodní příčka zároveň závažím, které svitek napíná, a ten je potom rovný.